Wystawa – Intermedia. Instrukcja obsługi

Category : Ogłoszenia

INTERMEDIA. INSTRUKCJA OBSŁUGI*
wystawa końcoworoczna 2014 / Piłsudskiego 38

wernisaż: niedziela, 08.06.2014, g. 17.00
wystawa czynna co od iennie: 11.00 – 16.00
we wtorek i sobotę otwarte do 18.00

podczas wernisażu zapraszamy na działania towarzyszące:
SWEET NERD – koncert elektro-impro-wschod-zachód
Bestiarium, Olga Kowalska – oprowadzanie i demonstracja urządzeń
KULUK, Jakub Nowara – audio-performance

10348223_10202130441003806_7612137001031434872_n

* Wystawa mieści się w całej (parter, klatka schodowa, pomieszczenia wydziałowe, strych i dziedziniec) kamienicy. Swą dramaturgią, szkatułkową kompozycją oraz tytułem nawiązuje swobodnie do powieści Georges’a Pereca “Życie. Instrukcja obsługi”. Zapraszamy na wernisaż w leniwy niedzielny pod-wieczór oraz do penetrowania realnych i wirtualnych zakamarków…

Patrz, patrz, ile tylko sił w oczach
(Jules Verne)

większość obrazów z kolekcji Raffkego jest fałszywych – tak jak większość szczegółów tej zmyślonej opowieści, powstałej wyłącznie dla przyjemności, w pogoni za szczególnym dreszczykiem, jaki daje stwarzanie pozorów.
(Georges Perec)

Tak, to mogłoby się tak zacząć – w tym właśnie miejscu, jakby od niechcenia, niespiesznie, nieco ociężale; na neutralnym terenie, należącym zarówno do wszystkich jak i do nikogo; tu, gdzie ludzie mijając się, prawie się nie dostrzegają i gdzie z oddali pobrzmiewa zgłuszone tętno życia całego budynku. Spoza solidnych drzwi mieszkań docierają tu zwykle jedynie dalekie echa, odpryski, szczątki, cienie, nęcące okruchy, wieści o małych i wielkich zdarzeniach, które miały miejsce w taka zwanych pomieszczeniach wspólnego użytku; krążą tu przygłuszone szmery, w zarodku już zduszone przez wytarty chodnik z czerwonej wełny – te wszystkie zalążki życia we wspólnocie, które zamierają zawsze na podeście schodów (…) W starych domach można jeszcze spotkać stopnie kute w kamieniu, gięte żelazne poręcze, posągi, kandalabry, a niekiedy nawet małe, zgrabne ławeczki pomiędzy piętrami (…) Nowoczesne budynki mają windy o wnętrzach upstrzonych nieporadnymi obscenami i brudne, hałaśliwe, tak zwane schody bezpieczeństwa z surowego betonu. W tej kamienicy (…) klatka schodowa sprawia wrażenie mocno podupadłej; im wyższe piętro, tym bardziej – w zgodzie z zasadami burżuazji – wystrój ulega deklasacji (…) Tak, to wszystko zacznie się tutaj.
(Georges Perec)

@