Zakład Teorii Sztuki Mediów

mkudelska@asp.krakow.pl

Kuratorka, krytyczka sztuki, absolwentka kulturoznawstwa/kultury współczesnej (w zakresie krytycznej teorii kultury współczesnej) i historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Obecnie przygotowuje rozprawę doktorską poświęconą działalności młodych kuratorów sztuki w Katowicach i Krakowie w latach 2010-2015. Członkini Sekcji Polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA.

W praktyce kuratorskiej i badawczej interesuje się zagadnieniami związanymi przede wszystkim z relacjami sztuki współczesnej z tradycją romantyczną (zainteresowaniem artystów wątkami magicznymi, grozy i ezoterycznymi), strategiami i praktykami kuratorów sztuki, młodą sztuką, ale także refleksją wokół instytucji sztuki, hauntologią i pamięcią.

Swoje projekty kuratorskie realizowała m.in. w Instytucie Polskim w Dusseldorfie, Centrum Sztuki Współczesnej Kronika w Bytomiu, Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, Art. Agendzie Novej w Krakowie, podczas Festiwalu ArtBoom, Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku, Galerii Dwie Lewe Ręce w Katowicach, Widnej w Krakowie, ale także współpracowała z takimi instytucjami jak Fundacja Galerii Foksal w Warszawie, lokal_30, Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach, Muzeum Śląskie, Warsaw Gallery Weekend. Regularnie publikuje swoje teksty w Magazynie Szum, Contemporary Lynx, współpracowała z Obiegiem, art.Papierem, Art.&Businnes, Pavilionesque czy Elementami.

W latach 2013-2014 związana z Muzeum w Gliwicach i działającą tam Czytelnią Sztuki. Od 2014 do 2017 roku pełniła funkcję rzeczniczki prasowej w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki. Zajmowała się także edukacją w Muzeum Krakowa w latach 2017-2020. Współpracuje także z Muzeum Fotografii w Krakowie. Pracuje w Katedrze Kultury Współczesnej w Instytucie Kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Prowadzone zajęcia

Studia licencjackie

Wiedza o sztuce współczesnej (1 r. oraz 2 r.)

Seminarium dyplomowe (3 r.)

Studia magisterskie

Zagadnienia sztuki współczesnej (1 r. oraz 2 r.)


Linki

Zakład Teorii Sztuki Mediów

@