Krok 1: Wybór opiekuna/opiekunki swojego dyplomu

Wybierz opiekuna/opiekunkę swojego dyplomu. Ustal z nim temat dyplomu, zakres prac oraz osobę recenzenta/recenzentki. (Pamiętaj, że ważna jest na tym etapie zgoda tych osób, zob. pkt 1a. i 1b).

1a. Dyplom realizowany jest w pracowni, ale opiekunem/opiekunką dyplomu (promotorem/promotorką) nie jest wyłącznie kierownik/kierowniczka pracowni, tylko każdy pracownik/pracowniczka posiadający minimum stopień doktora habilitowanego. (Za zgodą Dziekana osoba ze stopniem doktora). Zalecane jest przy tym, by dany opiekun/opiekunka dyplomu nie mieli więcej niż 2 dyplomantów/dyplomantek w danym roku akademickim. W przypadku większej ilości chętnych do danego opiekuna/opiekunki o przyjęciu pod opiekę zadecydować mogą kryteria takie jak dotychczasowe portfolio przyszłego dyplomanta/dyplomantki czy ich programy studiów.

1b. Recenzentem/recenzentką na studiach II stopnia może być osoba posiadająca minimum stopień doktora. Na studiach II stopnia recenzja jest autorską analizą i oceną pracy.

1c. Na wniosek studenta/studentki dyplom może być realizowany we współpracy z partnerem z tzw. otoczenia społeczno-gospodarczego, tj. partner instytucjonalny działający w sferze kultury, nauki, sztuki lub przemysłu kreatywnego. (Partnerstwo może dotyczyć też instytucji społecznych albo gospodarczych). Konieczne jest wówczas podjęcia współpracy pomiędzy opiekunem/opiekunką dyplomu a reprezentantem partnera zewnętrznego w oparciu o stosowne porozumienia i określenie warunków tej współpracy. Porozumienie powinno obejmować ustalenia dotyczące wszelkich kwestii merytorycznych, prawnych, które związane są realizacją, obroną i upublicznianiem pracy dyplomowej. Niezależnie od charakteru współpracy z podmiotem zewnętrznym praca dyplomowa musi podlegać recenzji oraz posiadać własną, autonomiczna dokumentację. Dyplomanci/dyplomantki uczestniczą także w obowiązkowych seminariach. 

Harmonogram

W trakcie II roku studiów magisterskich (IV semestr)

Do końca maja

Złożenie kart dyplomowych z określonym tematem pracy dyplomowej. Termin nieprzekraczalny.

[bold_timeline_item_button title=”Expand” style=”” shape=”” color=”” size=”inline” url=”#” el_class=”bold_timeline_group_button”]

W trakcie III roku studiów magisterskich (V semestr)

Do 31 stycznia

Złożenie dyplomu: praca pisemna, pracy artystyczna oraz dokumentacja pracy.

Egzamin do 30 dni

Do 30 dni od złożenia dyplomu organizowany jest egzamin dyplomowy.

Odbiór dyplomu do 30 dni

Otrzymanie dyplomu następuje do 30 dni od daty zdania egzaminu.

[bold_timeline_item_button title=”Expand” style=”” shape=”” color=”” size=”inline” url=”#” el_class=”bold_timeline_group_button”]

Krok 2: Złożenie karty dyplomowej

Składanie tematów prac dyplomowych (kart dyplomu) trwa do końca maja (4 semestr). Termin ten jest nieprzekraczalny i podawany wszystkim studentom i studentkom po rozpoczęciu roku akademickiego. 

Do 31 maja (koniec IV semestru) złóż swoją kartę dyplomową.

Krok 3: Złożenie dyplomu

Pamiętaj, że dyplomowa praca licencjacka obejmuje:

  • realizację pracy artystycznej
  • pisemny autorski komentarz pracy

i jej złożenie polega na uwzględnieniu tych dwóch elementów łącznie, czyli:

  • zaprezentowaniu przed komisją dyplomową swojego dzieła artystycznego (publiczny pokaz pracy dyplomowej)
  • umieszczeniu w systemie Akademus przyjętej przez opiekuna/opiekunkę dyplomu pracy pisemnej, a także wgrania do systemu Akademus dokumentacji dzieła artystycznego.

Nieprzekraczalnym terminie złożenia pracy dyplomowej to 31 stycznia (koniec V semestru). Inaczej praca zostanie uznana za niezłożoną w terminie.

Dokumentacja dzieła artystycznego – czym jest?

Jak już wiesz dokumentację dzieła składasz także w systemie Akademus. Dokumentacja taka powinna zostać stworzona przy merytorycznym wsparciu opiekuna/opiekunki dyplomu i jak najwierniej oddawać kształt oaz specyfikę dyplomowej pracy artystycznej. (Dokumentacje audiowizualne i fotograficzne dzieła, jego fragmenty, części składowe dokumentację ekspozycji).

Szczegóły ustalaj z opiekunem/opiekunką dyplomu – chcemy chwalić się Waszymi dyplomami, niestety nie jest to możliwe, kiedy ich dokumentacja jest szczątkowa. Ponadto dokumentację prześlij za pośrednictwem linku do pobrania na adres mailowy dziekanatu. Akademus może mieć swoje ograniczenia. Pomimo tego nie umieszczaj jedynie linków do pobrania materiałów ze źródeł zewnętrznych. W systemie umieszczaj przygotowane pliki.

Jak poprawnie umieścić pliki w systemie Akademusie dowiesz się czytając instrukcję przygotowaną przez Dział Nauczania. Umieściliśmy ją także tutaj.

Antyplagiat

W następnej kolejności Twoja praca pisemna musi zostać zaakceptowana przez opiekuna – także w systemie Akademus – i przejść procedurę antyplagiatową. Zwróć uwagę, aby opiekun/opiekunka Twojego dyplomu zaraz po tym jak umieścisz prace w Akademusie zweryfikował ją w systemie w oparciu o instrukcję dla promotorów.

Wszystkie ww. procedury muszą odbyć się w nieprzekraczalnym terminie do 31 stycznia (koniec V semestru). Inaczej praca zostanie uznana za niezłożoną w terminie.

Recenzja

Od momentu złożenia pracy dyplomowej Twój recenzent/recenzentka ma czas na napisanie recenzji Twojej pracy. Dotyczyć ona będzie obu części składowych Twojego dyplomu (części artystycznej i pisemnej). Recenzent/recenzentka ma obowiązek napisania i wgrania swojej recenzji do systemu Akademus najpóźniej na dwa dni przed egzaminem dyplomowym. Ma to na celu umożliwienia zapoznania się właściwej komisji dyplomowej z treścią recenzji. (załącznik instrukcja dla recenzentów).

Krok 4: Egzamin dyplomowy

Egzamin dyplomowy odbywa się w nieprzekraczalnym terminie miesiąca od daty złożenia pracy dyplomowej. Szczegółowe terminy obron ogłasza dziekan nie później niż dwa tygodnie przed egzaminem.

Aby przystąpić do egzaminu dyplomowego wymagane jest otrzymanie wszystkich zaliczeń i ocen od prowadzących przedmioty w toku studiów, a tym samym wypełnić limit wszystkich potrzebnych do ich zakończenia punktów ECTS (na studiach II stopnia ich suma równa się 158 pkt). Oddanie do dziekanatu uzupełnionej karty obiegowej  oraz spełnienie wszystkich warunków zawartych w pkt. 3.

Egzamin dyplomowy odbywa się w nieprzekraczalnym terminie miesiąca od daty złożenia pracy dyplomowej.

Krok 5: Otrzymanie dyplomu

Dyplom wystawiany jest do 30 dni od daty egzaminu dyplomowego.

5a.
Aby otrzymać dyplomu wraz z suplementem w wersji angielskiej pamiętaj o dostarczeniu do dziekanatu do dnia obrony wniosku o odpis. W innym wypadku za odpis w języku angielskim będziesz musiał uiścić opłatę. Dlatego warto złożyć ten wniosek przed egzaminem.

5b. Jeśli dyplom potrzebny jest Ci wcześniej możesz poprosić o zaświadczenie z dziekanatu o ukończeniu studiów i zdaniu egzaminu dyplomowego.

Szczegółowe kwestie dotyczące procesu dyplomowania i egzaminu dyplomowego rozstrzyga Regulamin Studiów.

@