Magdalena Tryba, Zobacz co znalazłam
- Autorka Magdalena Tryba
- Promotorka dr Justyna Górowska
Katedra Zjawisk Sztuki Intermediów
Pracownia Sztuki Performance - Stopień Dyplom licencjacki, 2023
Zobacz co znalazłam — to fraza, którą idąc z kimś gdzieś wypowiadam, kiedy na swej drodze zobaczę coś, co przykuwa moją uwagę — wzrok. To „coś” nie ma potrzeby tu definiować, może być to bowiem cokolwiek, dla przykładu muszla ślimaka, wrośnięta w metalową siatkę, gałąź, kawałek plastiku, czy ciekawa plama na chodniku… Często są to jednak małe elementy i obiekty pochodzenia zarówno naturalnego, jak i sztucznego, które napotykam na swojej drodze, tuż pod moimi nogami. Podnosząc je z ziemi, pełna emocji, wypowiadam tytułową frazę, której towarzyszy zwykle wykrzyknik (!). Następnie chowam je skrzętnie po kieszeniach, myśląc od razu, jak je wykorzystać, przetworzyć, czy tez użyc do stworzenia rzeźby, asamblażu lub kolażu. Ciekawią mnie ich barwy, odcienie, kształty, tekstury, faktury i struktury; połączenia i skojarzenia z innymi obiektami, różnice jak i podobieństwa pomiędzy nimi, jak i resztą świata, który znam, który dopiero co poznaję lub którego jeszcze nie znam.
Praca z obiektami pochodzenia naturalnego, jak i sztucznego zebranych w trakcie moich performansów zbierackich naprowadziła mnie jeszcze na dwa tropy, jakim z jednej strony jest estetyka biomorfizmu, natomiast z drugiej, dopiero co wyłaniająca się na naszych oczach estetyka antropocenu. W przypadku estetyki biomorfizmu, szczególnie interesującą jest dla mnie swego rodzaju obfitość, czy tez potencjalność jaką niesie w sobie świat natury, rozpatrywany zwłaszcza pod względem wielości materiałów w nim wystepujących. Oczywiście nie chodzi mi tu o samą ilość, lecz jakość tych materiałów, ich estetykę, a także wewnętrzną budowę czy też ich strukturę, a nawet symbolikę. Jakości te są dla mnie bowiem niewyczerpanym zródłem inspiracji do tworzenia dzieł sztuki. Baczna obserwacja natury, kontakt z nią, jest wiec dla mnie swoistą strategią artystyczną, którą rozwijam od najmłodszych lat, dzięki wyczuleniu na jej piękno, które zawdzięczam zwłaszcza moim rodzicom.
Reasumując, moja praca licencjacka pod tytułem „Zobacz co znalazłam” jest podsumowaniem mojej dotychczasowej dzałalności artystycznej, której początek sięga z jednej strony mojej pierwszej wystawy indywidualnej pod tytułem „Obserwatorium” z roku 2016, natomiast z drugiej strony dyplomu artystycznego pod tytułem „Tkanka miejska”, zrealizowanego w latach 2019-2020 w Zespole Szkół Plastycznych w Tarnowie. Przywołane tu projekty są o tyle istotne w kontekście mojej pracy licencjackiej, ponieważ wątki, które podjęłam tam lata wcześniej są nadal obecne w moich aktualnych działaniach. Mowa tu zwłaszcza o wspominanym na wstępie zbieractwie, found objects lecz także obecnych tu, aczkolwiek niewspomnianych wątkach formless, sztuce miniaturowej czy archeologii współczesności. Sadze, ze wątki te wyrażone z początku zwłaszcza w medium fotografii i rysunku, a następnie kolażu i tkaninie artystycznej, znalazły tu swe rozwinięcie w asamblażu.
(fragmenty tekstów pochodzą z pisemnej pracy licencjackiej)