Łukasz Stefański – My Way
- Autor Łukasz Stefański
- Promotor dr Roman Dziadkiewicz
Katedra Metod Sztuki Intermediów
Pracownia Animacji - Stopień Dyplom magisterski, 2022
Co to jest Anomalia, postać widoczna na poprzedniej stronie? Jest ona wykreowaną fikcyjną postacią, która nie istnieje, chociaż mogłaby istnieć. W świecie, w którym mass media kreują rzeczywistość, redagują zdarzenia (aż po kształtowanie światopoglądu człowieka), ogromną rolę odgrywa wizerunek, to jak dana osoba, przedmiot lub zjawisko jest postrzegane przez społeczeństwo. Przyjmuje się, że opinia ogółu staje się prawdą, z którą bardzo ciężko walczyć. Nie bez przyczyny mówi się, że kłamstwo powtarzane tysiąc razy staję się prawdą. Żeby zmienić sposób postrzegania i rozumienia szerszej grupy osób, potrzebna jest praca u podstaw. Tylko wieloletnia edukacja wszystkich pokoleń może przynieść pożądane skutki.
Dziękuję bardzo za głos, już dawno nie miałam tak miłego powitania. Ja też pragnę powitać Państwa bardzo serdecznie. Nazywam się Roma Nowak, mój pseudonim artystyczny to Anomalia, mam 32 lata i jestem z zawodu artystką. Jestem osobą bardzo tolerancyjną i jedyne czego nie toleruję to nietolerancji. Więcej informacji o mnie znajdą Państwo w moim pamiętniku. Chciałabym na początku określić i zdefiniować stylistykę, którą się posługuję i w której tworzę. Często balansuję na krawędzi kiczu i sztuki wysokiej. Mieszam turpizm z książkowym pojęciem piękna. Eksperymentuję z różnymi środkami wyrazu. Poszukuję siebie i sensu swojego bytu. Chętnie łączę elementy z różnych światów. Nie boję się absurdu ani groteski.
Na początku pragnę wyjaśnić i poinformować Państwa, iż niniejszą pracę należy traktować jako swego rodzaju eksperyment. Kryteria pracy naukowej zostały mocno rozluźnione, powstał tekst o cechach performance’u w duchu liberatury, a gra formą połączona z językiem satyry stanowi integralną całość. Mnogość skojarzeń, nawiązań i skrótów myślowych tworzy atmosferę przepychu z domieszką irracjonalnego absurdu. Całość została podzielona na siedem rozdziałów, które noszą nazwy następujących po sobie dni tygodni. Każdy rozdział poprzedzony jest biało-czerwoną ilustracją, która nawiązuje do problematyki danego rozdziału. Wybrana forma i zastosowana konwencja ma na celu jak najlepiej zobrazować i opisać całokształt wielowątkowej postaci Anomalii. O pracy opowiadać będzie sama Anomalia, która zabierze głos już w pierwszym rozdziale, zatytułowanym „Poniedziałek”.
(fragmenty tekstów pochodzą z pisemnej pracy magisterskiej)