Wzgórze Krzemowe
- Kategorie wystaw Wydziałowe
- Autorzy Zespół Wydziału Intermediów
- Miejsca Galeria ASP w Krakowie
Budynek Twardowska - TVP Kraków - Data 5-27.10.2017
Wzgórze Krzemowe
5-27.10.2017
Ujęcia z wystawy. Autor: Artur Tajber
Trailer wystawy Wzgórze Krzemowe. Autor: Wojciech Ratajczak
Mimo, iż termin intermedia istnieje już od lat sześćdziesiątych, do dziś sprawia wiele problemów zarówno teoretykom jak i publiczności. Nie wchodząc jednak w akademickie rozważania i próby definiowania tego zjawiska w sztuce, przyjrzymy się intermediom nie z pozycji teoretyków, a poprzez twórczość, działania i realizacje artystów tworzących jedno z najważniejszych środowisk artystycznych w Polsce. Wystawa „Wzgórze Krzemowe” to obraz genezy, ewolucji i zakresu pojęcia intermedia budowany silnymi artystycznymi osobowościami, ważnymi historycznie realizacjami oraz śladami eksperymentów podejmowanych przez poszczególnych twórców i środowisko krakowskie od lat 80. do dziś.
„Wzgórze Krzemowe” to wystawa autorów współtworzących profil i program Wydziału Intermediów krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wystawa ma charakter programowy – jest prezentacją utworów i dzieł, których tematyka i forma ujawniają wkład członków zespołu w to wspólne przedsięwzięcie. W roku 2017, na przełomie września i października, mija dziesięć lat od utworzenia w Krakowie tego kierunku kształcenia, oraz pięć lat od powołania najmłodszego w uczelni Wydziału Intermediów. Jest to też moment, na który przypada decyzja przeniesienia części dydaktyki z tymczasowej siedziby wydziału na ul. Piłsudskiego 38 na Krzemionki – do mniejszego z dwu budynków krakowskiego ośrodka TVP. Ten zbieg okoliczności wyznacza nową perspektywę rozwoju jednostki i współpracy tworzącego ją środowiska artystów kilku generacji – założycieli wydziału, zespołu tworzącego programy pracowni i przedmiotów, studentów, doktorantów i absolwentów. Chcemy, by był to nasz oryginalny wkład w przyszłość – oferta i inspiracja dla zainteresowanych studiami nad sztuką intermediów oraz reaktywacja kulturowej roli krakowskich Krzemionek.
Wydział Intermediów w Krakowie liczy sobie zaledwie 5 lat, jednak wystawa sięga w przeszłość znacznie głębiej. W pełnej zakamarków i śladów przeszłości przestrzeni budynku telewizji znajdziemy między innymi scenografię telewizyjnej opery Alicji i Grzegorza Bilińskich z 1988 roku, zapis działań na urządzeniach technicznych produkujących obraz i dźwięk w technice analogowego wideo Antoniego Porczaka z lat 90. oraz animację Krzysztofa Kiwerskiego realizowaną w ramach Studia Filmów Animowanych w Krakowie w 1983 roku. „Wzgórze Krzemowe” nie jest jednak wystawą historyczną. Wędrując po przypominającej przestrzeń przygodowych gier wideo wystawie, będziemy mieli okazję zobaczyć pełne spektrum współczesnych realizacji odpowiadających nazwom katedr tworzących strukturę Wydziału Intermediów: Metod, Obszarów i Zjawisk Sztuki. Doświadczymy kontaktu z organicznymi formami Marcina Pazery. Poznamy subiektywną opowieść o własnej edukacji artystycznej Bogdana Achimescu. Weźmiemy udział w nowej realizacji performance Artiego Grabowskiego. Gęstą tkankę wystawy budują działania z przestrzenią, dźwiękiem i percepcją widza, wpisane w labiryntową przestrzeń magazynów telewizyjnych i zaplecza dawnej restauracji Twardowska.
Integralną częścią wystawy są wydarzenia oraz rejestracje działań towarzyszących, prezentowane w Galerii ASP na Basztowej oraz na kanale Vimeo Wydziału Intermediów (https://vimeo.com/imediakrakow). Spotkania i dyskusje mają na celu poszerzenie obrazu intermediów. „Panel Otwarcia” to teoretyczny i historyczny ogląd kierunku i samego wydziału. Moderowane przez Sidey’a Myoo spotkanie ze studentami i absolwentami: „Wzgórze Krzemowe. Sztuka mediów” pozwoli przyjrzeć się działaniu wydziału w praktyce poprzez doświadczenie i osiągnięcia jego wychowanków. Panel SZTUKANAUKA prowadzony przez artystów i architektów Alicję i Grzegorza Bilińskich poświęcony będzie relacjom sztuki i nauki. Pozwoli zastanowić się nad możliwymi kierunkami rozwoju myślenia nad specyfiką intermediów i intermedialności.
Program wydarzeń towarzyszących:
5.10.2017 godz. 18:00
Otwarcie programu jubileuszu Wydziału Intermediów
Panel Otwarcia: Artur Tajber, Antoni Porczak, Sidey Myoo oraz Stanisław Tabisz
moderatorka spotkania: Justyna Nowicka
Galeria ASP
ul. Basztowa 18, Kraków
7.10.2017 godz. 16:00
Panel dyskusyjny: Wzgórze Krzemowe. Sztuka mediów
Sidey Myoo oraz Natalia Balska, Łukasz Furman, Piotr Madej, Patrycja Maksylewicz, Edyta Mąsior
Galeria ASP
ul. Basztowa 18, Kraków
12.10.2017 godz. 18:00
Panel dyskusyjny: SZTUKANAUKA
Alicja i Grzegorz Bilińscy, Joanna Hoffmann, Paweł Węgrzyn, Łukasz Stawarz
Galeria ASP
ul. Basztowa 18, Kraków
13.10.2017 godz. 18:00 – 22:00
18:00 Wernisaż wystawy
19:30 Performance Artiego Grabowskiego „Nie jesteśmy legendą”
Nowa siedziba Intermediów
Budynek Twardowska, ul. Krzemionki 30
Zespół Ośrodka Telewizyjnego, Wzgórze Krzemionki, Kraków
Wystawa dostępna dla publiczności:
Nowa siedziba Intermediów
Budynek Twardowska, ul. Krzemionki 30
Zespół Ośrodka Telewizyjnego, Wzgórze Krzemionki
od 14.10. do 27.10.2017
w godz. 15:00 – 20:00
Galeria ASP
ul. Basztowa 18
Kraków
od 5.10. do 27.10.2017
wtorek-piątek w godz. 10:00-18:00
sobota, niedziela w godz. 12:00-18:00
Wystawa czynna do 27.10.2017
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.
Wystawa jest częścią jubileuszu Wydziału Intermediów.
Udział biorą:
Bogdan Achimescu Grzegorz Biliński Napoleon Bryl Marek Chołoniewski Roman Dziadkiewicz Mariusz Front Arti Grabowski Miłosz Horodyski Wojciech Janiszewski Roman Lewandowski Krzysztof Kiwerski Przemysław Kmieć Magdalena Kownacka Patrycja Maksylewicz Edyta Mąsior Sidey Myoo Marcin Pazera Aleksander Pieniek Antoni Porczak Mariusz Sołtysik Marcin Strzelecki Krzysztof Szwajgier Antoni Szoska Artur Tajber Tadeusz G. Wiktor Piotr Zawojski
Organizator:
Wydział Intermediów
Akademii Sztuk Pięknych
im. Jana Matejki w Krakowie
www.intermedia.asp.krakow.pl
Współpraca:
TVP 3 Kraków
Galeria ASP w Krakowie
Fundacja Rozwoju Sztuki Intermediów
Patronat medialny:
Polskie Radio Kraków
Recenzja Kingi Stępień, studentki 2 roku WI
Gdzie jesteśmy

Wieża telewizyjna, charakterystyczna dla krakowskiego Podgórza – sąsiadujący z nią budynek Twardowskiej to nowa siedziba WI i miejsce wystawy Wzgórze Krzemowe

