Jagoda Ostrowska, Podróż pociągiem
Siedzę w fotelu. Jadę cały czas prosto. Pokonuję kilkaset kilometrów w parę godzin, nie ruszając się z miejsca. Jestem ciągle w ruchu ale siedzę. Wyciągam rękę po kubek z kawą i już jestem w innej miejscowości. Idę po kolejną kawę do Warsu i już jestem w innym województwie. Państwo, których mijam śpią smacznie w przedziale i tak leżąc przemierzają te kilometry razem ze mną. Jesteśmy powolni i w tej powolności znajdziemy się na drugim końcu Polski w mgnieniu oka. Patrzę za okno i widzę ciągle co innego. Lasy i pola jadą w przeciwną stronę. One ruszają się szybko, dynamicznie, nie to co my – siedzący. Ale ten las też na nas patrzy i stoi tam nieruchomo. I ten dom co ledwo zdążyłam mu na podwórko zajrzeć, w rzeczywistości nie ucieka tylko też bacznie patrzy na nas – uciekających.
Podróż pociągiem – sytuacja, w której w jakimś sensie znajdujemy się w dwóch miejscach naraz. huu
Jedno miejsce – wnętrze pociągu to miejsce statyczne, raczej niezmienne, stałe, polegające na minimalnych ruchach, przemieszczeniach takich jak zmiana pozycji siedzenia lub przejście przez wagony. Patrzymy z wnętrza na okno zza którego podziwiamy krajobrazy, czujemy komfort wnętrza pociągu i jednocześnie chcemy znaleźć się poza nim – w tych lasach, na które patrzymy.
Drugie miejsce – zewnętrze. Pola, lasy, miasta, wioski, przez które przejeżdżamy- miejsce upragnione. Wszystko co widzimy za oknem, co z naszej perspektywy jest ruchome i dynamiczne.
Ideą pracy jest podzielenie się moim subiektywnym wrażeniem z jazdy pociągiem i ukazanie dualizmu tego doświadczenia. Poprzez interaktywność pracy chcę umożliwić użytkownikowi spełnienie potrzeby o zatrzymaniu pociągu w losowym momencie, która zawsze mi towarzyszy podczas podróży.

























