Michał Menkarski, —
- Autor Michał Menkarski
- Promotor dr hab. Grzegorz Biliński
Katedra Obszarów Sztuki Intermediów
Pracownia Archisfery - Stopień Dyplom magisterski 2024

Metalowa, mocno zardzewiała tabliczka, która przez wiele lat pełniła funkcję informacyjną o znajdującym się (realnym) przystanku autobusowym. Znak ten został pozbawiony głównego, klasycznego elementu montażu, czyli słupa tkwiącego w podłożu. W zamian za to jest przymocowany do sufitu galerii. Jest to artefakt użyty w materiale wideo, a zarazem pierwsza, lekko nieśmiała próba dekonstrukcji wyglądu standardowego przystanku autobusowego. Obiekt ten bezpośrednio koresponduje z wyświetlanym naprzeciwko wideo – osoba uczestnicząca w wystawie, oglądając rejestrację filmową działania, niejako automatycznie staje się osobą czekającą.
Materiały: dwa betonowe elementy (jeden z nich posiada widoczne zbrojenie – pochodzi z rozbiórki budynku, drugi element całości to stary słupek graniczny) oraz latarka laserowa o lekko niebieskiej barwie. Obiekt ten bazuje na motywach wyrwania pewnej części rzeczywistości ale także odnosi się do wyburzania małej architektury miasta/wsi w szczególności starych, betonowych przystanków autobusowych. Na etapie projektowania, tworzyłem tę instalację z intencją poruszenia kwestii wykluczenia komunikacyjnego w małych miejscowościach oraz głównie wsiach. Destrukcyjny stan obecnej sieci połączeń komunikacji zbiorowych (autobusy, busy) uwidacznia się w mocnym, surowym geście wyrywania dużej części całości. Marazm tej sytuacji dopełnia słupek graniczny, który przez lata nabywał osad ale i również zalążek mchu – uwidacznia upływ czasu i brak renowacji.
Materiały: próbki utwardzonego betonu (w formie kostki) do badań laboratoryjnych oraz pasek LED o białej, neutralnej barwie. “Test” z nazwy tego obiektu odnosi się do laboratoryjnych badań, które zostały na nim wykonane. Głównym testem jaki przechodzi próbka betonu to wytrzymałości. Pozwala to określić czy parametry danej mieszanki są odpowiednio dostosowane do panujących warunków. Dla mnie ciekawym motywem jest ich historia oraz nierozwiązana zagadka o jakości tego betonu. Każda z tych kostek posiada karteczkę z nazwą firmy lub osoby prywatnej, która zleciła pracę nad nią. Bok tej kostki skierowany jest do środka i oświetlony od spodu mocnym paskiem LED, tak aby każda gładka ścianka była dość dobrze widoczna a ta najbardziej chropowata (z karteczką) starała się uwypuklić niejednolitą teksturę betonu. Motyw ten odnoszę do jakości materiału, który wpływa na eksploatację przystanku autobusowego (wiata).
Pisemna praca magisterska
Galeria - kliknij aby powiekszyć
