Piotr Olszanecki, La-z-boy
- Autor Piotr Olszanecki
- Promotor dr Marcin Pazera
Katedra Metod Sztuki Intermediów
Pracownia Animacji - Stopień Dyplom licencjacki, 2023
Pojęcie „prokrastynacja” wywodzi się z łacińskiego słowa „procrastinatio”, które oznacza „przeciąganie” lub „odwlekanie”. Prokrastynacja definiowana jest jako tendencja do odsuwania w czasie zadań lub działań, które wymagają skupienia i wysiłku, na rzecz innych, często mniej istotnych lub przyjemniejszych aktywności. Warto jednak zauważyć, że uznanie zadania za nieprzyjemne jest wrażeniem subiektywnym, które korzenie swoje często ma w emocjach asocjowanych z wyobrażeniem na temat danego działania. Niechęć do rozpoczęcia pracy wiąże się ze strachem przed porażką, tendencjami perfekcjonistycznymi i lękiem przed konfrontacją własnych umiejętności w praktyce.
Powodem, dla którego zadecydowałem o medium VR jako głównym środku przekazu, jest możliwość całkowitego wyizolowania odbiorcy od czynników zewnętrznych i umieszczenie go w środowisku będącym odbiciem moich przeżyć, doświadczeń i przemyśleń na temat, który dotyka zarówno mnie, jak i wiele bliskich mi osób. Proponowane przeze mnie doświadczenie umieszcza odbiorcę w roli głównego bohatera, będącego jednocześnie biernym obserwatorem swojego życia – zablokowanego w niekończącej się pętli odrywania się od otaczającej go rzeczywistości na rzecz zanurzania się w łatwo dostępnych, błahych rozrywkach dostarczanych przez treści obecne w mediach społecznościowych. Bohatera będącego towarem dla gigantów segmentu social media, ofiarą starannie zaprojektowanych taktyk emocjonalnej manipulacji stosowanych przez platformy społecznościowe.
W swojej istocie „La-z-boy” zagłębia się w zawiłe labirynty mechanizmów prokrastynacji – tematu, który rezonuje ze mną na poziomie osobistym. To odzwierciedlenie moich własnych zmagań z potworem prokrastynacji i próba zrozumienia złożonej sieci emocji i zachowań, które wpływają na zdolność do podejmowania racjonalnych decyzji. Projekt zaoferował mi możliwość uzewnętrznienia i konfrontacji z własnymi tendencjami do odkładania zadań na później. Przeprowadzony research pozwolił mi dostrzec i zidentyfikować poszczególne bariery, które stały na drodze do finalizacji projektu na płaszczyźnie własnej prokrastynacji.
(fragmenty tekstów pochodzą z pisemnej pracy licencjackiej)