Marta Nawrot – Non–human dreams
- Autorka Marta Nawrot
- Promotor dr hab. Grzegorz Biliński
Katedra Obszarów Sztuki Intermediów
Pracownia Archisfery - Stopień Dyplom magisterski, 2021
Wszyscy i wszystkie bierzemy udział w permanentnej apokalipsie, niekończącym się ostatnim dniu istnienia Ziemi. Kapitalizm, patriarchat, wymieranie roślin i zwierząt, następująca katastrofa ekologiczna i jednoczesna technologiczna akceleracja której nikt już nie zdoła powstrzymać. Ogromne Kolisko Samsary. Wizje przyszłość bez obowiązku pracy, bez wysiłku, wizja utopii całkowicie zautomatyzowanej dotyczy przede wszystkim człowieka – konkretniej białego cishetero mężczyzny z wyższej klasy średniej. Niepowstrzymana akceleracja przemysłu technologicznego działa na niekorzyść ogromnej liczby ubogich human & nonhuman z całego świata. Robotnicy, robotniczki fabryk pracują w niedopuszczalnych warunkach, fabryki w Bangladeszu zawalają się, ryby duszą się rozlaną ropą naftową, ghanijskie wioski zmieniają się w składowiska elektrośmieci wyrzucanych z globalnych mocarstw pierwszego świata.
Głęboko wierzę że to wszystko jest symulacją i ktoś_ia będzie mógł_a to kiedyś wyłączyć wielkim czerwonym przyciskiem z napisem – THE END. Może wymyślił to Elon Musk z Grimes czekając na finalny release Cyberpunka 2077 przez CD Project. Ostatnio Pani w sklepie zapytała mi się czy dużo siedzę przy komputerze – odpowiedziałam że tak pracuje dużo – widać po przekrwionych oczach i suchych dłoniach. Słuch mam gorszy bo spędzam czas w szumie procesora i dźwięku rozgrzanej karty graficznej, naprawdę nie rozumiem ludzi którzy puszczają sobie biały szum z Youtube na uspokojenie albo na “blissful sleep”. Widziałam mema o tym że w kapitalistycznym społeczeństwie, bycie nieproduktywnym jest działaniem przeciwko systemowi, chciałabym nic nie robić jednak nie wiem czy ten kod da się jeszcze zmienić.
Eksploatacja zasobów naturalnych i klimatu jest nierozerwalnie związana z eksploatacją grup mniejszościowych, w tym kobiet. Za oba zjawiska odpowiedzialny jest ten sam sposób myślenia, oparty na przekonaniu o dominacji człowieka nad przyrodą. Szybko odkryłam literaturę związaną z eko feminzmem i dostrzegłam to samo źródło w opresyjnym traktowaniu kobiet co w destrukcyjnym traktowaniu środowiska naturalnego. Pragnienie dominacji nad naturą połączone jest z dyskryminacją ze względu na płeć, rasizmem i nierównościami społecznymi. Pokrzywdzoną jest kobieta i przyroda (przyroda jako rozszerzenie kobiecości), nad którą mężczyźni obecnie chcą sprawować władzę i kontrolę. Prawo kobiety do decydowania o własnym ciele kobiety jest zagarnianie w imię poprawnego działania systemu i religii (przykład z Polski – zaostrzenie przepisów dotyczących aborcji, Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020).
(fragmenty tekstów pochodzą z pisemnej pracy magisterskiej)