Anna Grąbczewska, Apel jasnogórski
- Autorka Anna Grąbczewska
- Promotor dr hab. Grzegorz Biliński
Katedra Obszarów Sztuki Intermediów
Pracownia Archisfery - Stopień Dyplom licencjacki, 2023
Codziennie ponad 10 tysięcy ludzi o godzinie 21 włącza live stream z Jasnej Góry. Dołączają do nich kolejne tysiące zgromadzone przy radiach, telewizorach. […] To co stare łączy się z tym, co nowe, to co ludowe, z tym co królewskie, to co kiczowate, z tym co subtelne, to co bolesne z tym co radosne. Ciekawa natura tego kultu zainspirowała mnie do stworzenia pracy, w której łączę tradycyjne metody wytwórstwa i nowe technologie. Pieśni średniowieczne zestawiam z pieśniami współczesnymi. Tematy ważne poruszam koło tych błahych. Poprzez swoją pracę próbuję stworzyć wyobrażenie tego, jak będzie wyglądał kult Matki Boskiej w przyszłości.
W mojej pracy inspiruje mnie historia apelu jasnogórskiego, wspomnienia z peregrynacji, ludowe malarstwo na szkle. Inspiracją jest też sam obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Choć to odrębne inspiracje, to tworzą wspólnie pewną całościową opowieść. By móc ją przekazać musiałam sięgnąć do źródeł o bardzo różnych charakterze. Korzystam więc z badań etnograficznych, z opisów historyków i konserwatorów sztuki, z prac teologicznych, ale także ze współczesnych hagiografii. By lepiej zrozumieć temat odbyłam też wiele rozmów z ludźmi, którzy pamiętali jeszcze opisane przeze mnie wydarzenia.
Moja praca artystyczna składa się z czterech części. Pierwszą częścią jest praca muzyczna, której towarzyszy także video – Apel, drugą częścią jest seria kopii obrazu MBC na szkle – Szkiełka, trzecią częścią jest obraz w większym formacie rozszerzony przez technologie AR – Obraz, czwartą częścią jest performance nawiązujący do peregrynacji związany także z sposobem wystawiania mojej pracy – Peregrynacja.
(fragmenty tekstów pochodzą z pisemnej pracy magisterskiej)